trende

Hakkımızda

Anasayfa » Hakkımızda


2009 yılı içerisinde dönemin Nevşehir İl Müftüsü Dr. Süleyman Aktaş memleketimizde Kur’an eğitiminin ve Kur’an-ı ilimlerin daha güzel ve kaliteli manada yapılması amacıyla bir dizi çalışmalar başlatmıştı. Bu çalışmaların neticesinde bu işin kısa süreli bir eğitim faaliyetiyle netice vermeyeceği kalıcı ve uzun vadeli bir eğitim programıyla düzeleceği fikrine ulaşan müftü Aktaş, memleketin sayılı en büyük kıraat hocalarından Şeh-ül Kurra İbrahim Tanrıkulu hocaefendiyi Nevşehir’imize davet etmiş ve meseleyi çözmede kendisinden yardım istemiştir. İbrahim hocaefendi kendisinin yetiştirdiği ve kıraat okutma icazetini verdiği ender talebelerinden olan Şeyh-ül Kurra Fatih Aydın hocamızı Nevşehir’e İl Müftüsü Aktaş vesilesiyle gelmesini sağlayarak ilimizdeki kıraat ilminin ilk tohumlarının atılmasına vesile olmuşlardır.

Tarihler 2009 yılının Aralık ayını gösterdiğinde işe başlayan Fatih Aydın hocaefendi yıllar içinde imamlar, Kur’an kursu öğreticileri, imam hatip öğrencileri haricen imamlık sınavlarına hazırlanan İmam-Hatip Lisesi mezunları olmak üzere yüzlerce kişiye talim tecvit okutmuştur, ama en önemli adım olarak Kur’an eğitiminin sürdürülebilirliğine yönelik Türkiye’de sadece 7 vilayete nasip olan Aşere Takrib Tayyibe kursunu açmış ve bütün kursiyerleri başarıyla mezun olmuştur.

Tarihler 2015 i gösterdiğinde Fatih Aydın hocaefendi bu eğitimi daha genç kuşaklara yaymak ve memleketimizin Kur’an eğitiminin geleceğinin daha kaliteli bir yere ulaşmasını sağlamak amacıyla Kurra talebeleriyle Kur’an Kursu yaptırmak amacıyla araştırmalar yapmış ve Hafızlık müessesesine verdiği değerle ön plana çıkmış Karapınar kasabasına kursumuzu bina etmiştir. Halkımızın muazzam desteği hocalarımızın kıymetli emekleriyle ve Fatih hocaefendinin büyük fedakarlıklarıyla kursumuz temel atıldıktan sonra 4 ay gibi kısa bir sürede bitirilmiş ve 2015 in Haziran ayında 180 öğrencisiyle eğitim hayatına başlamıştır. İlk yılı olmasına rağmen büyük bir teveccühe mazhar olan kursumuz ikinci bir bina yapımına 2016 mart ayında başlamış ve yine 4 ay gibi kısa bir sürede öğrencileriyle eğitim faaliyetine başlamıştır.

Yüzlerce talebesiyle ilim hayatına devam eden kursumuz bu toprakların yetiştirdiği evlatlarının yine bu topraklara bir minnet borcu olarak tezahürünün devlet millet işbirliğinin en güzel örneklerinden birisidir. Cenab-ı Hak bu toprakları sonsuza dek Kur’ansız, Ezansız ve Hafızsız bırakmasın.

Gayret bizden başarı Allah’tandır…

Whatsapp
Yönetici
Yönetici
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1